Umyvadlo je důležitou součástí koupelny či toalety, na kterou je kladen důraz jak z hlediska funkčnosti, tak i z hlediska estetiky, kdy by mělo ladit s koncepcí daného prostoru. Vedle dalších návodů jak začít s rekonstrucí koupelny, doporučujeme v prvé řadě je tedy třeba zamyslet se nad místem jeho umístění a prostorem, který k tomu máme. Logicky nebudeme do malé koupelny instalovat velké umyvadlo a naopak do velké koupelny umyvadlo malé.
Podle odborníků bychom se při výběru umyvadla měli držet jedné zásady, a to ponechat před umyvadlem 80 cm volného prostoru a alespoň 10 cm okolo umyvadla, případně 20 cm, pokud se v jeho blízkosti bude nacházet nástěnný držák na ručníky. Bohužel v reálném životě je mnohdy tato zásada neuplatnitelná, a tak se musíme spoléhat na svůj vlastní úsudek a představivost. Naštěstí se na trhu nachází široká nabídka umyvadel různých rozměrů, tvarů, typů i materiálů.
Do velkých koupelen lze pořídit velká umyvadla o velikosti 80 - 100 cm, případně dvojumyvadlo, které zajistí dostatek prostoru pro hygienu dvěma osobám. Do středně velkých koupelen lze nainstalovat umyvadla standardní šíře 50 – 65 cm s hloubkou 45 – 50 cm, v malých koupelnách bude zase lépe působit umyvadlo s šířkou do 50 cm. Na toaletě, kde se potýkáme s velmi omezeným prostorem, můžeme problém vyřešit umývátkem, jehož šířka se pohybuje od 32 cm a hloubka od 22 cm.
Pokud máme vyřešen rozměr umyvadla, můžeme se posunout k volbě jeho typu. Na výběr máme klasická závěsná umyvadla, která jsou cenově přijatelná a tvarově různorodá, nábytková umyvadla, jejichž součástí je skříňka pro čisticí prostředky nebo ručníky, zápustná či polozápustná umyvadla, která lze považovat za luxusnější verzi nábytkového umyvadla, kdy je dané umyvadlo zapuštěno do desky nebo kamene. V případě desky je však potřeba dbát na dostatečné utěsnění spojů a hran, aby nedocházelo k propouštění vody a následně jejímu nabobtnání. Deska by také měla být dostatečně široká, aby sloužila jako odkládací plocha při vykonávání hygieny. Na desku však můžete umyvadlo také umístit, přičemž vybírat můžete z několika tvarů a materiálů. Pokud v koupelně bojujete s každým centimetrem a ani jeden z výše uvedených typů vám nevyhovuje, můžete se poohlédnout po umyvadlech rohových.
Z hlediska materiálu se na trhu nachází především umyvadla keramická a akrylátová, nicméně šáhnout můžete i po nerezových či skleněných umyvadlech, která jsou však náročná na údržbu, nebo si dopřát luxusnější variantu z mramoru, dřeva či kamene.
Srovnání nejvýhodnějších půjček na rekonstrukci - více ZDE
Co se týče umístění umyvadla, standardně se instaluje do výšky 85 cm, která odpovídá výšce průměrně vysokého člověka. Ne však všichni této výšky dosahujeme. Nabízí se tak druhá pomůcka, a to umístění umyvadla do takové výšky, aby vám při mytí nestékala voda k loktům.
Čtěte více: Jaký zvolit styl koupelny?