Rekonstrukce.cz logo
Jak ochránit stěnu za kuchyňskou linkou
Lokace:
Autor rekonstrukce:

Kuchyň představuje prostor, který je v celé domácnosti spolu s koupelnou nejvíce zatěžován. Musí se potýkat se zvýšenou vlhkostí, vodou i mastnotou a dalšími nečistotami, kterým nelze při přípravě jídla, vaření ani závěrečném úklidu vždy zabránit. Nejvíce bývá samozřejmě zatížena stěna za pracovní deskou. 

Už od dob našich babiček byl tento problém řešen obklady, které jsou oblíbené i v dnešní době, zejména když se na trhu nachází nepřeberná škála barevných motivů a designů, jež lze sladit jak s kuchyňskou linkou, tak i podlahou. Výhodou obkladů je jejich snadná údržba, kdy postačí obyčejné přetření vlhkým hadrem, maximálně namočeným v mýdlové či jarové vodě. Naopak nevýhodou je jejich pracné nalepování a usazování nečistot ve spárách, které se špatně čistí. 

Problém se spárami řeší nalepení celoplošné desky, které se vyrábějí z tvrdého PVC a MDF (dřevovláknité) desky, která je potažená laminem, přičemži v tomto případě si můžete vybírat z široké škály dekorů, a to včetně motivu dřeva a keramických obkladaček. Její pořízení přitom není příliš cenově náročné.

Za co si však připlatíte, jsou celoskleněné desky a desky z tvrdého akrylu, které se snadno čistí a díky vysoké odolnosti materiálu u nich nehrozí ani mechanické poškození. Nicméně jejich instalaci je lepší svěřit odborníkům. 
Další možností jak ochránit stěnu za kuchyňskou linkou je nalepení žáruvzdorné omyvatelné tapety, která je nalepena na speciálním nehořlavém materiálu, jímž je zesílená PVC folie. Zároveň je odolná proti mastným a olejovým skvrnám, vodě a vlhkosti, avšak při jejím čistění je potřeba nedrhnout. 

Na trhu se nachází také omyvatelné a otěruvzdorné barvy, tudíž stačí prostor za pracovní deskou jednoduše vymalovat a následně případné nečistoty jednoduše otírat vlhkou utěrkou. Jejich nevýhodou je ale omezená životnost, kdy některé barvy vydrží „pouze“ 5 000 mytí.


V moderních minimalistických kuchyních lze použít betonovou stěrku, která stejně jako předešlé varianty nabízí širokou škálu barev. Při jejím použití je však třeba dávat pozor na to, aby byl její povrch zcela uzavřený, jinak by se na ní časem udělaly fleky. I v jejím případě je nutné při čištění nepoužívat žádné saponáty s výjimkou jaru, ale pouze přetřít vlhkým hadrem. Hledáte vhodné financování pro svojí rekonstrukci? Využíjte naše srovnání nejvýhodnějších půjček na rekonstrukci.

Půjčka na bydlení
Dopřejte si podobnou rekonstrukci
od 1400 Kč měsíčně
Zjistěte, kdo vám půjčí nejvýhodněji
Chci vědět více!
Další povedené rekonstrukce
Kuchyně v moderní stylu, světla nad ostrůvkem z foukaného hutního skla
9. 8. 2018|
Pražský byt původem z Barcelony
27. 9. 2018|
Největší vertikální zahrada v Česku. Najdete ji nově v Karlíně!
24. 7. 2020|