Rekonstrukce.cz logo
Jak vyměnit stojací záchod
Lokace:
Autor rekonstrukce:

Nemusíte zrovna rekonstruovat koupelnu, aby bylo nutné měnit záchodovou mísu. Občas se stává, že keramika popraská a výměna je nutná. Nyní si ukážeme, jak postupovat u stojacího WC. 


  1. Demontáž staré WC mísy

V prvé řadě zastavíme přívod vody do nádržky na vodu, kterou následně vypustíme. Poté odšroubujeme starou záchodovou mísu od podlahy. Jestliže byla mísa u podlahy zasilikována, rozřízněte silikonovou spáru nožem. Pokud vede do nádržky na vodu splachovací trubka, nyní je čas ji vytáhnout a dát bokem. Jestliže máte záchodovou mísu s nádržkou (tzv. kombi mísa) vysuňte nádržku. Nyní odstraňte staré WC a vytáhněte hrdlo, které propojuje mísu s odpadní trubkou. Zbytkovou vodu z WC nechte odtéct do připraveného kýblu. Místo, na kterém stála stará záchodová mísa, důkladně očistěte, tj. odstraňte zbytky silikonové spáry a odmastěte dlažbu. Odpadní trubku můžete zatím zakrýt sáčkem či „ucpat“ novinami, abyste zabránili pronikání zápachu do místnosti.


  1. Montáž nové WC mísy

Nyní přistoupíme k montáži nové záchodové mísy, přičemž je vhodné koupit stejný typ, který se chystáte vyměnit. Vyhnete se tím zkracování či prodlužování splachovací trubky, propojovací trubky nebo vyvrtávání nových otvorů na připevnění záchodové mísy k podlaze.


Pokud chcete zabránit „škrkání“ mísy po dlažbě, případně dlažbu ochránit před poškozením, polepte její spodek zoubkovanou rychlomontážní páskou. Mísu postavte na své místo a prostřednictvím propojovací trubky ji spojte s odpadní trubkou. Předtím však natřete otvor pro propojovací trubku umístěný v záchodové míse mazadlem, bude se vám trubka lépe nasazovat. To samé platí i při nasazování splachovací trubky, případně nádržky.


Pokud vše sedí, jak má, můžete přišroubovat záchodovou místu k podlaze a pustit přívod vody do nádržky na vodu. Po jejím napuštění proveďte test, zda vše těsní tak jak má. Spláchněte a pohmatem zjišťujte, zda voda z trubek nikde nevytéká. Pokud ne, zaspárujte záchodovou mísu u podlahy sanitárním silikonem, jehož přebytek stáhněte dohladka hladítkem na spáry a uhlaďte prstem.


Inspirace k rekonstrukci koupelny - ZDE


  1. Montáž záchodového sedátka

Záchodové mísy již zpravidla mívají zabudované prkénko, nicméně pokud ne, jeho montáž není o nic těžší. Zastrčte upevňovací hmoždinky do otvorů na WC míse a do nich držáky, které bývají otočné, díky čemuž je lze upravit přesně na šířku sedátka. Pokud bude prkénko přesně sedět, sundejte ho a držáky šroubovákem dotáhněte a zakryjte krycími rozetami. Sedátko znovu nasaďte. A máte hotovo.


Srovnání nejvýhodnějších rekonstrukčních půjček


Půjčka na bydlení
Dopřejte si podobnou rekonstrukci
od 1400 Kč měsíčně
Zjistěte, kdo vám půjčí nejvýhodněji
Chci vědět více!
Další povedené rekonstrukce
Jak namontovat kuchyňský dřez
21. 9. 2018|
Nové multifunkční centrum Vlasty Buriana v Liberci
11. 9. 2018|
Queens store v Praze
17. 10. 2018|