Rekonstrukce.cz logo
Výměna nástěnné splachovací WC nádržky
Lokace:
Autor rekonstrukce:

Pokud vyměňujete toaletní mísu, jejíž součástí není zabudovaná splachovací nádržka, je nutné ji vyměnit samostatně. Ačkoliv se může zdát, že se jedná o složitý úkon, není tomu tak, jak níže uvedený postup dokazuje. I zde platí, že pokud si koupíte nádržku na vodu se stejnou vzdáleností montážních otvorů, jako tomu je u staré splachovací nádržky, usnadníte si celou montáž.


Demontáž staré nádržky


Nejdříve demontujte starou nádržku na vodu, nicméně ještě předtím zavřete hlavní přívod vody, uzavřete rohový ventil u nádržky a vypusťte vodu (spláchněte). Dále odšroubujte přívodní hadici, která spojuje rohový ventil a splachovací nádržku, a následně splachovací trubici, která spojuje nádržku s toaletou. Nyní již můžete sundat starou nádržku ze stěnového upevnění a sundat splachovací trubici i se starou objímkou.

Montáž nové splachovací nádržkyPokud má nová splachovací nádržka jinou vzdálenost montážních otvorů než stará, je nutné odšroubovat stávající stěnové upevnění a díry zatmelit. Pokud ne, můžete se přímo pustit do montáže nové splachovací nádržky. Pokud se však rozměry liší, je nutné si vyměřit umístění nového stěnového upevnění, a to tak, že si od středu odtoku WC vyznačíte střed a umístění nové splachovací nádržky, přičemž doporučené rozměry najdete v přiloženém návodu od výrobce. Následně si na zadní straně nové nádržky změřte výšku držáků, kterou je nutné měřit až do jejich středu. Rozměry přeneste na stěnu. Stejným způsobem postupujte při přenášení rozteče mezi držáky.

Inspirace na nové designové koupelny zde


Než začnete vyvrtávat otvory, vytvořte si „předotvor“ dulčíkem, aby nedošlo k poškození kachliček, a teprve poté začněte vrtat bez příklepu. Do vyvrtaných otvorů vložte hmoždinky a na ty přišroubujte oba stěnové držáky splachovací nádržky. Vyrovnejte jejich výšku pomocí vodováhy a shora na ně nasaďte splachovací nádržku.

S novou splachovací nádržkou by se měl vyměnit i rohový ventil, nicméně pokud není poškozen a přívodní hadice pasuje i do nové nádržky, není to nutné.


Instalace trubic


Přípojka splachovací nádržky by se měla nacházet na straně rohového ventilu, pokud tomu tak není, přemontujte ji dle návodu, který byl k nádržce přiložen. V podstatě jde o přemístění součástí z jedné strany nádržky na druhou. 

Nyní se zaměříme na instalaci splachovací trubice. Jestliže stará trubice nevyhovuje, můžete ji alespoň použít jako předlohu pro instalaci trubice nové a přenést na ni potřebné délky (výšku k nádržce a vzdálenost od zdi). Pokud máte splachovací trubici nachystanou, sundejte splachovací nádobu, aby vám nevadila při instalaci splachovací trubice.

Přípoj splachovací trubice k otvoru toalety namažte mazadlem, nasaďte na splachovací trubici (strana s menším průměrem) a zasuňte nadoraz do WC. Na druhý konec splachovací trubice nasuňte manžety, které jsou součástí balení splachovací nádržky, nasaďte splachovací nádržku a ručně přišroubujte trubici k nádržce. Nyní již chybí pouze propojit rohový ventil se splachovací nádržkou pomocí flexi hadice. 

Před otevřením rohového ventilu nastavte ve splachovači množství vody ke splachování. Po jeho otevření nasuňte kryt splachovací nádobky a vyčkejte, až se nádobka naplní vodou. Poté proveďte kontrolní spláchnutí. Pokud jde všechno jak má a voda nikde neprotéká, máte výměnu splachovací nádobky WC zdárně za sebou.

Půjčka na rekonstrukci? Zde najdete tu nejvýhodnější


 

Půjčka na bydlení
Dopřejte si podobnou rekonstrukci
od 1400 Kč měsíčně
Zjistěte, kdo vám půjčí nejvýhodněji
Chci vědět více!
Další povedené rekonstrukce
Jak vyměnit umyvadlo
28. 10. 2018|
Rodinný dům u Kamenice
30. 9. 2018|
Recepce v Schaubühne Berlín
3. 8. 2018|