Rekonstrukce.cz logo
Jak namontovat kuchyňskou desku
Lokace:
Autor rekonstrukce:

Jednou z nejnápadnějších, ale i nejvíce namáhaných součástí kuchyně je pracovní deska kuchyňské linky. Při častém vaření se na ní nejdříve objeví nejrůznější škrábance a poškození. Naštěstí se kuchyňská deska dá vyměnit samostatně, není nutné měnit ihned celou linku. Není to nic složitého, zvládne to i kutil začátečník.

Kupte novou desku

K dispozici jsou pracovní desky z nejrůznějších materiálů, od dřevotřísky potažené odolnou vrstvou laminátu, dřevěný masiv, speciální plast, ale i kámen či nerez. V obchodě vám desku uříznou na požadovaný tvar.

Demontujte starou desku

Před demontáží vypněte vodu, elektřinu, popřípadě plyn, demontujte varnou desku a dřez.

Připravte si novou desku

Pokud jste si to nenechali udělat v obchodě, přiřízněte si desku přesně na požadovaný rozměr. Nezapomeňte ověřit, že zadní strana desky lícuje se zadní stěnou. Pokud jsou na zadní stěně výstupky či nerovnosti, upravte tvar desky tak, aby vše lícovalo.

Připravte si otvory pro dřez a varnou desku

Otočte desku rubem nahoru, na požadovaná místa přiložte dřez, popřípadě varnou desku, a obkreslete jejich tvar. Poté dovnitř nakreslete menší tvar, který budete vyřezávat. V rohu si vyvrtejte díru, abyste měli kam nasadit pilový list a vyřízněte požadované tvary. 

Utěsněte vnitřní strany řezu

Vnitřní strany řezu potřete sanitárním silikonem, aby do dřevotřísky nepronikala vlhkost. To je velmi důležité zejména u otvoru pro dřez. Vniknutí vody do dřevotřísky by desku nevratně poškodilo.

Nalepte ukončovací dýhu

Na viditelné boky pracovní desky nalepte krycí dýhu. Zažehlete žehličkou. Poté co dýha pevně drží, ořízněte přebytečné okraje dýhy odlamovacím nožem. Dejte si přitom pozor, abyste nepoškodili dýhu.

Usazení pracovní desky

Přišroubujte desku ke spodním skříňkám. Na zadní stranu desky použijeme těsnicí lištu, která skryje případné nerovnosti zadní stěny a zabrání pronikání vlhkosti. Pokud je zadní stěna z hladkého materiálu a přesně lícuje s pracovní deskou, můžete lištu vynechat a utěsnit spoj transparentním sanitárním silikonem.


Čtěte více: 5 rad jak začít s rekonstrukcí - Více ZDE


Půjčka na bydlení
Dopřejte si podobnou rekonstrukci
od 1400 Kč měsíčně
Zjistěte, kdo vám půjčí nejvýhodněji
Chci vědět více!
Další povedené rekonstrukce
Uskladněte si vaše přebytečné věci do skladu, navíc s odvozem zdarma
2. 10. 2022|
Radikální rekonstrukce řadovky
15. 8. 2018|
Slunný být s úžasnou terasou. Takto si žije v Lisabonu
10. 9. 2018|