Rekonstrukce.cz logo
Jak vyměnit umyvadlo
Lokace:
Autor rekonstrukce:

Výměna sanitární keramiky – umyvadlo


Umyvadlo za dobu své životnosti prochází neustále zatěžkávací zkouškou. Musí odolávat tvrdé vodě i pádům různých kosmetických přípravků, a tak není divu, že může dojít k jeho poškrábání či rozbití. V tu chvíli je načase ho vyměnit za nové. Jak postupovat při výměně umyvadla je uvedeno níže, přičemž celý postup si usnadníte, pokud koupíte umyvadlo, které má stejnou vzdálenost montážních otvorů jako to staré. 


  1. Demontáž starého umyvadla

Abyste mohli demontovat staré umyvadlo, je nutné vypnout hlavní přívod vody a nechat odtéct přebytečnou vodu z trubek „puštěním“ vody. Následně odšroubujte sifonové potrubí, avšak pro jistotu si pod něho dejte kýbl, kdyby přece jen v potrubí zůstala nějaká voda. Pokud bylo umyvadlo u stěny zaspárováno silikonem, rozřízněte spáru nožem, poté odmontujte rohové ventily, opatrně odšroubujte umyvadlo a sundejte ho z kotevních šroubů. 
Jestliže je součástí umyvadla i vodovodní baterie, můžete ji před samotnou demontáží odmontovat, případně ji ponechat a odstranit ji spolu s umyvadlem. Pokud na stěně zůstaly zbytky silikonové spáry, odstraňte ji a místo odmastěte.


Inspirujte se úspěšnými rekonstrukcemi koupelny - ZDE


  1. Montáž nového umyvadla

Nové umyvadlo nasaďte na stávající kotevní šrouby, našroubujte podložky a pak matice, které dotáhněte klíčem, avšak dávejte pozor, abyste jejich přílišným dotažením nevylomily montážní otvory umyvadla. Zasuňte odtokový ventil do otvoru pro odtok, přičemž použijte přiložené těsnící šroubky, a přišroubujte ho. Nyní přichází na řadu montáž sifonu. Přišroubujte ponornou trubku ke spodní části odtokového ventilu a připojte sifon k odpadní trubce. Následně zaspárujte spáru mezi umyvadlem a stěnou sanitárním silikonem. Uhladit ho můžete prstem namočeným ve vodě nebo v saponátu.
Pokud bude nutné vyměnit rohové ventily, opatřete je novým těsnícím konopím, které namažete těsnící pastou, aby konopí nesklouzávalo po hladkém závitu. Ventily následně zašroubujte ručně a poté je dotáhněte buď nástrčným klíčem, nebo kleštěmi na vodovodní baterie. 


5 rad jak začít s rekonstrukcí - ZDE


  1. Instalace vodovodní baterie

Nyní přichází na řadu instalace vodovodní baterie. Nasaďte baterii na umyvadlo a ze spodní strany armatury ji dotažením matic pevně upněte. I v tomto případě matice dotahujte opatrně, abyste nepoškodili umyvadlo. Nyní připojte přívodní hadičky na rohové ventily a dotáhněte je stavitelným klíčem. Nyní zapněte hlavní přívod vody a vyzkoušejte, zda voda nikde neprotéka.


Další články na téma - návody jak si opravit koupelnu najdete zde.Půjčka na bydlení
Dopřejte si podobnou rekonstrukci
od 1400 Kč měsíčně
Zjistěte, kdo vám půjčí nejvýhodněji
Chci vědět více!
Další povedené rekonstrukce
Jak namontovat kuchyňskou pracovní desku
25. 9. 2018|
Dům s tajnou zahradou
6. 8. 2018|
Rekonstrukce fasád MÚ Odolena Voda
18. 10. 2018|