Rekonstrukce.cz logo
Uskladněte si vaše přebytečné věci do skladu, navíc s odvozem zdarma
Lokace: Praha, Česká republika
Autor rekonstrukce: Karel Meixner

Martina Dvořáková měla jen pár dní na vyklizení bytu své matky v Praze 7 po nečekaném stěhování do zahraničí. Tři dny poté, co Martina narazila na inzerát DělámeMísto, přijel stěhovací vůz. "Bylo to jednoduché," říká Martina, zatímco dva stěhováci DělámeMísto fotí nábytek a stěhovací krabice. Na každý balík lepí čárový kód a propojí je s fotografiemi v digitálním katalogu. Pak jedou téměř dvě hodiny za Prahu do jejich skladiště, kde vše bezpečně uloží. A co víc: Za šest měsíců zaplatí Martina odhadem o 12 000 Kč méně, než kdyby použila tradiční skladování.


Všechno v procesu DělámeMísto je v rozporu s konvencemi skladovacího průmyslu - a o to jde. Za necelý rok se společnosti DělámeMísto se podařilo využít levné nemovitosti, solidní zákaznický servis a inteligentních technologií a získat stovky zákazníků. Společnost z Prahy se zaměřila na odvětví, které například ve Spojených státech ročně vygeneruje tržby ve výši 30 miliard dolarů. "Když chcete uskladnit gauč, musíte zavolat kamarádům a uplatit je pizzou, aby vám v sobotu pomohli," říká Robert Neumann, který je ředitelem firmy. "Gauč musíte odvézt do skladu, následně vrátit půjčenou dodávku a domu si objednat Uber. Celý váš den je v háji. U nás stačí zmáčknout tlačítko."


Přibližně každá desátá domácnost rámci Prahy již platí za osobní skladovací jednotku. Vzhledem k tomu, že ceny bydlení v Praze dosahují astronomických čísel, tak lidé se stěhují do menších bytů, je tento trh připraven na trvalý růst jelikož lidé a firmy bojují s nedostatkem prostoru. Aktuálně zažíváme krizi skladů, kdy je v Praze nebo středních Čechách problém získat sklad za rozumné peníze. Sklady jsou obsazeny z 90 %. DělámeMísto si vybírá sklady mimo exponované lokality. Tedy výhodou jsou menší náklady na sklady a nižší platové požadavky. Díky tomu může DělámeMísto nabídnout vysoce konkurenční ceny a služby jako je odvoz věcí zdarma 


Zakladatel DělámeMísto se začali zajímat o sklady v roce 2019 poté, co si Robertova matka stěžovala, že jí poskytovatel skladování dvakrát během jednoho roku zvýšil sazbu. V tu chvíli si Robert uvědomil obrovský potenciál, navíc ve spojení chytrého skladovacího software, který může udělat ze skladování další službu na vyžádání jako je například Rohlík nebo Uber. Své plány zdokonaloval téměr dva roky. Když DělámeMísto spustil, Robert sám odpracoval prvních desítky zakázek a rychle zjistil, že lidé jsou ochotni platit za to, že se zbaví stresu a práce se skladováním.


DělámeMísto nemá přímo tendenci podbízet se konkurenci cenou. Společnost nedává zákazníkům definovanou skladovací jednotku, ale pokud například bydlíte v pražské garsonce (cca 40m krychlových), tak vás skladování vyjde  za 2599 Kč měsíčně, pokud věci zůstanou alespoň rok uložené ve skladu. Běžná cena u klasických skladů je vyšší. Navíc vám DělámeMísto odveze věci do skladu zcela zdarma.


Služby, jako je balení nebo extra balící materiál není problém se domluvit. DělámeMísto už například zabalil a odstěhoval celou restauraci na Praze 1. 


Tím, že se DělámeMísto obejde bez klasických skladovacích kontejnerů, nabízí větší flexibilitu, například skladování jednotlivých krabic za 99 Kč měsíčně. To spolu se slibem, že nikdy nezvýší ceny za uskladněné věci. 


DělámeMísto o sobě mluví jako o budoucím skladovacím Amazonu: Technologie jsou klíčovou páteří. Systém čárových kódů spojuje balíky s uličkou a regálem a je integrován s přepravním systémem a online katalogem. Zaměstnanci dopředu vědí, co přijde a kam mají uložit objemné zboží. Společnost vyvíjí software, který mapuje nevyužitý prostor, aby se do něj vešel podobně jako do Tetrisu. DělámeMísto také pracuje na předvídání, které předměty budou lidé chtít získat jako první, aby mohl uskladnit například jízdní kolo v blízkosti města a klavír daleko od něj, kde je pozemek levnější. Nakonec chce DělámeMísto umožnit klientům katalogizovat jejich věci prostřednictvím videa, aby algoritmy strojového učení mohly připravit automatický odhad. Vyhledání uložených předmětů je snadné. 


V DělámeMísto už přemýšlejí o dalších možnostech jak vylepšit zákaznickou zkušenost a pohodlí. S rostoucími logistickými schopnostmi a údaji o zásobách v reálném čase plánují další narušení tohoto odvětví. DělámeMísto doufá, že vám brzy umožní přepravit uskladněné věci kamkoli. Potřebujete lyže v Krkonoších nebo surfové prkno v Portugalsku z vašeho skladu? Žádný problém.


V blízke době plánuje DělámeMísto výdej věcí přímo ze skladu. Jelikož aktuálně si dovoz jednotlivých věcí musíte zaplatit. Robert nám prozradil, že v plánu je něco ve smyslu výdejního okénka přímo ze skladu, kde si online objednáte, co potřebujete, včetně termínu vyzvednutí. A vaše věci na vás budou čekat. 


Půjčka na bydlení
Dopřejte si podobnou rekonstrukci
od 1400 Kč měsíčně
Zjistěte, kdo vám půjčí nejvýhodněji
Chci vědět více!
Další povedené rekonstrukce
5 rad jak začít s rekonstrukcí
7. 8. 2018|
Nová kuchyně ve Strašnicích
28. 10. 2018|
Kuchyně v moderní stylu, světla nad ostrůvkem z foukaného hutního skla
9. 8. 2018|